Stowarzyszenie AMAZONKI : Warszawa 02-781, ul. Roentgena 5
Nr. Konta: PKO BP V/O. W -wa 83102010550000940200166280

Wigilia 2003


dr Wiktor Chmielarczyk


Kochane Dziewczyny - Amazonki, moje prześliczne Gwiazdki Betlejemskie...

Dziękuję serdecznie za zaproszenie mnie na Wigilijny Opłatek. Ponieważ w czasie krótkiej modlitwy stałem obok Ojca Mieczysława napisałem kilka myśli w jego duchu. Kiedyś, przed laty, we Wrocławiu Roman Polański podjął temat - jaka jest różnica pomiędzy tradycją a kulturą. Tradycja bez żywej kultury ginie staje się pustą, nudzącą jej uczestników strukturą. A kultura?

Jest nią to wszystko, co tworzy człowiek "uprawiając" 1 rzeczywistość: nauka, sztuka, etyka, ale przede wszystkim religia.

Wiara, że istnieje przestrzeń samoistna niezależna od nas w której mieści się to wszystko czego nie można zbadać bo nas przekracza, jest podstawą życia duchowego wszystkich cywilizacji. Od wieków religia jest motorem kultury a ta tradycji.

I tak sobie myślę o tej naszej Wigilii i Bożym Narodzeniu i o niesamowitej rewolucji w tradycji żydowskiej związanej z Maryją.

W czasach starożytnych kobieta była zawsze w tle. W czasach Chrystusa Żydom nie wolno było rozmawiać z kobietą w miejscu publicznym, nawet z własną żoną. Ten ogromny przełom w losie kobiety, czy ktoś tego chce czy nie, nie przyniosła Rewolucja Francuska, ale kobieta która została objawiona jako Maryja Matka Syna Boga, była więc immaculata (niepokalana) tak jak Ewa - pierwsza kobieta. Ewka jednak straciła głowę na widok kasy a Maryja żyła modlitwą i zwyciężyła. Jej Syn śmiercią zwyciężył śmierć.

W chrześcijaństwie nie raz modlitwa wznoszona do Boga przez Maryję zmieniała historię ludzkiego życia a czasem i świata (cud pod Lepanto, uratowanie Jana Pawła II 13 maja 1981 roku).

Dzisiaj, 16 grudnia 2003 roku w czasie Mszy powtarzamy refren psalmu "Biedak zawołał i Pan go wysłuchał". Bóg słucha tych, którzy w którymś momencie swojego życia zawierzyli, bo zrozumieli, że tak naprawdę bez Niego są biedakami.

Do czego zmierzam? Kochaniutkie, modlitwa może zmienić historię. A Pan każdą z Was wysłuchał. Dlatego módlcie się za tych, którzy "ciągną" to nasze Centrum im. Marii Skłodowskiej-Curie. Modli się ten kto kocha, a Miłość jest we wszystkich czasach i miejscach bo jest wieczna.

Jeszcze raz dziękuję za zaproszenie, atmosferę i jedzenie.