Stowarzyszenie AMAZONKI : Warszawa 02-781, ul. Roentgena 5
Nr. Konta: PKO BP V/O. W -wa 83102010550000940200166280

Postawa Wobec Nawrotu Choroby


Justyna Pronobis
Psycholog kliniczny
Klinika Onkologii CSK
Wojskowy Instytut Medyczny w Warszawie


Droga Amazonko,

Chciałabym zaproponować Tobie poniższy fragment książki O. Carla Simontona - „Jak żyć z rakiem i go pokonać”.

Jest to odpowiedź na list pacjenta Reida Hensona, u którego 15 lat temu wykryto rzadką, nieuleczalną postać nowotworu. W liście Reid opisuje jak zareagował, gdy choroba wróciła. Dr Simonton odpowiada a właściwie pisze komentarz do listu. Prezentuje własne podejście.

W mojej pracy z chorymi na raka, niektórym osobom przedstawiam, proponuję sposób pracy dr Simontona. Ta metoda okazała się pomocna również dla pacjentek, po leczeniu raka piersi, kiedy stwierdzono u nich nawrót choroby. Myślę, że warto zamieścić ten fragment książki w oryginalnej formie. Mam nadzieję, że przedstawiony tu sposób widzenia, może nie dla wszystkich, ale dla niektórych Amazonek, okaże się dobrym, ważnym kierunkiem pracy nad sobą, w sytuacji nawrotu choroby.

Pamiętaj, żeby być dla siebie dobrą, szczególnie w sytuacji, gdy jest aż tak trudno. Walczysz z chorobą. Zrobiłaś wszystko co najlepsze, przy tym stanie wiedzy i umiejętności jakie posiadasz. Na miarę swoich sił i możliwości zawsze robisz dla siebie wszystko co w Twojej mocy.

Jeżeli dowiedziałaś się, że niestety choroba powróciła, przeżywasz szok. Cios. Daj sobie czas na oswojenie i wyjście z szoku. Pozwól na przepływ uczuć, które się pojawiają. Jednak nie przypisuj nawrotowi większego znaczenia niż ma w istocie. To co masz teraz do zrobienia, to przystąpić do leczenia wznowy.

Teraz jest czas, aby wzmocnić swój system wsparcia i zawierzyć mu bardziej niż dotychczas. Korzystaj ze wsparcia innych. Rozmawiaj dużo z życzliwą Tobie osobą, dobrym słuchaczem. Pamiętaj, że wiele zależy od Twoich przekonań. Dzięki zdrowym przekonaniom więzy ze światem i ze sobą stają się silne i pełne harmonii.

Bądź dla siebie wyrozumiała i skorzystaj z pomocy innych. Zachęcam do przeczytania książki, może stanie się dla Ciebie inspiracją do pracy własnej. Wiele osób czerpie z niej wsparcie i pomoc.